top of page
  • Yazarın fotoğrafıEpadok

Mercedes-Benz CLA konsept tanıtıldı!

İlgi çekici değişim

CLA Konsept'i Yakından Görün!
CLA Konsept Tanıtıldı!

Mercedes-Benz, Münih'te gerçekleştirilen IAA 2023'te tanıtılan konsept CLA modeliyle şirketin yeni, elektrik odaklı kompakt otomobil platformunu bizlere sunuyor.


Mercedes-Benz Modüler Mimarisi (MMA) temelinde geliştirilen yeni CLA, akıcı tasarımı, sürdürülebilir iç malzemeleri ve WLTP'ye göre tahmini 750 KM menzili ile dikkat çekiyor. Alman otomobil üreticisi, CLA'nın hem elektrikli motorları hem de kaplamalı Superscreen bilgi-eğlence sistemi için Vision EQXX konseptinden ilham aldığını söylüyor.

Henüz bir konsept olduğu ve çalışan bir prototip olmadığı için yeni CLA'nın detayları daha az kesin ve daha çok pazarda sunulacak seri üretim modelinden neler bekleyebileceğimize dair bir tahmin olarak kabul edilebilir. Ancak teorik özellikler hala büyük bir umut vadediyor. Sıvı soğutmalı bataryası EQXX'in hava soğutmalı ünitesinden farklı olsa da, Concept CLA, verimlilik ve sürdürülebilirlik konusunda bir dizi iyileştirmeye sahip.


İki farklı pil türü sunulacak: giriş seviyesi, maliyet odaklı lityum-iyon fosfat ve daha yüksek enerji yoğunluğu için amiral gemisi silikon-oksit anotlar. Pil hücreleri vidalar yerine yapışkan kullanılarak sabitlenecek, bu da ağırlık, malzeme ve para tasarrufu sağlayacak ve daha iyi yapısal bütünlük sunacak.


800 volt elektrik mimarisi, Konsept CLA modeline, 250 kilovatlık DC hızlı şarj yeteneği kazandıracak, bu da 15 dakikada tahmini olarak 402 km menzil eklemesine olanak tanıyacak. Yoldayken, CLA'nın bataryası gücü kompakt, Mercedes-Benz Electric Drive Unit (MB.EDU)’na iletiyor, bu da elektrik motoruna, iki hızlı şanzımanı ve ilgili invertörleri ve elektronikleri entegre ediyor. Her motor ünitesi 235 beygir gücü üretiyor ve MB.EDU'daki nadir toprak metallerinin kullanımı, önceki Mercedes motorlarına göre sürdürülebilirlik açısından daha iyi olduğunu kanıtlıyor.

6 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page